מאמרים

הלוואה אפורה היא מהירה ומיידית אבל קצת מפחידה

הלוואה אפורה היא מהירה ומיידית אבל קצת מפחידה
הדרך הפשוטה לקבלת הלוואה בבנק לכל מטרה נתקלת לא פעם בקשיים בלתי צפויים. לבנקים יש נוהל די ברור ואף דומה בין כל המוסדות הפיננסיים הפועלים בשוק, לבחון עד כמה יכול מבקש ההלוואה לעמוד בהחזר ההלוואה או המשכנתא. מרגע שהבנקים דוחים את בקשת ההלוואה, אדם עלול לעמוד בפני שוקת שבורה: מצד אחד הוא חייב את הכסף ומצד שני אין מי שיסייע לו. במצב כזה, פונים רבים מהנזקקים אל השוק האפור. קודם כל, ועל רקע שמה המפוקפק של המסגרת הזו, יש להדגיש כי מדובר בדרך כלל בחברות או באנשים פרטיים, שמתפקדים באופן חוקי.

זאת, בניגוד למשל לשוק השחור. השוק השחור מתעסק במכירה בלתי חוקית של מוצרים אסורים למסחר כמו סמים, למשל, או חומרים אחרים שבתקופות מסויימות מוצאים אל מחוץ לחוק כמו מטילי זהב או משקאות חריפים. שלא לדבר על סחר ברכוש גנוב. אל סוחרי השוק השחור מגיעים לעיתים קונטיינרים של מוצרים גנובים כמו מאות מרכזיות, מכשירי תקשורת או ביגוד והם מוכרים אותם במחיר אטרקטיבי ביותר. מרכזיות שכאלה יכולות להיות מוצרים באיכות מעולה אבל חסרות אבא ואמא שיבטיחו תיקון בשעת הצורך.

השוק האפור אם כן, עוסק בעיקר בהלוואות למטרות שונות, למי שהמוסדות הפינסיים המוכרים, ביניהם בנקים, חברות ביטוח, חברות הון וחברות אשראי, לא מאשרים להם הלוואות. מי מאיתנו לא נקלע לעיתים למצוקה כלכלית. העסק נקלע לקשיים תפקודיים, בעיות רפואיות המחייבות הוצאות חריגות על טיפולים ועל תרופות, או צורך בנסיעה בהולה לחו"ל מסיבות משפחתיות או אחרות.

המשך מאמר