מאמרים

תרבות ההלוואות

החברה שלנו היא חברה צרכנית, כולם יודעים לומר את זה – אבל מעטים חושבים מה זה באמת אומר. אם אני חלק מחברה צרכנית – למה זה הופך אותי? האם זה הופך אותי לצרכן – על משקל יחיד רבים – האם הרבה צרכנים מרכיבים חברה צרכנית? ובכן, כן – אנחנו צרכנים, אבל עצם היותנו חלק מחברה צרכנית אומר הרבה יותר מאשר שאנחנו פשוט צרכנים. אנחנו חלק מתרבות הצרכיה ותרבות הצרכיה אומרת בסופו של דבר שאנחנו מושפעים יותר מכל - ממיתוג של מוצרי צריכה. אם אנחנו אוהבים את חנוכה – זה בגלל שאנחנו מהופנטים משלל הפרסומות, הפסטיגלים והמבצעים המיוחדים לחנוכה.

אז היום יותר מאי פעם – בחברה הצרכנית שאנחנו חיים בה, אנחנו הופכים להיות צרכנים לא חכמים. בעבר הלוואות נועדו לצרכים קיומיים או לכל היותר על מנת לקנות בית. כיום, כאשר אנחנו מאותרים על ידי חברות הענק לא רק כצרכנים אלא גם כמוצרים – התנאים ללקיחת הלוואות והמוצרים הרבים שיכולים לעשות אותנו מאושרים יוצרים שילוב קטלני שהוא אחד הגורמים לשפל הכלכלי בארצות הברית ובעולם. אז לפני שאתם לוקחים הלוואה נוספת על מנת לממן טיול מאורגן או מדפסת משולת ומדפסות דיו, חכו רגע ושאלו את עצמכם – האם אני קורבן של תרבות הצריכה? נכון – טיולים מאורגנים לחו"ל היו קיימים כנראה לפני שנהיינו חברה צרכנית – אבל הפתגם הידוע לכל – כל אחד צריך לצאת לחו"ל פעם בשנה – לא היה קיים תמיד.

הקלות הבלתי נסבלת של הצריכה
קשה להאשים את הצרכן הממוצע על רמת הצריכה שלו. לא סתם קוראים לתרבות הצריכה 'תרבות'. ההרגלים שלנו, המסורות שלנו – ברובן מגיעות מהרגלי צריכה.

המשך מאמר